نیر محمدی نیر محمدی
-
0
شیوع کرونا در آذربایجان‌شرقی به نقطه بحران رسید

شیوع کرونا در آذربایجان‌شرقی به نقطه بحران رسید

چهارشنبه 09 مهر 99

در شرایطی که وضعیت آذربایجان‌شرقی از نظر شیوع کرونا تا چندی قبل در بدترین حالت «قرمز» اعلام می شد، اکنون مسوولان دستگاه سلامت تاکید دارند که وضعیت استان، بحرانی و برون‌رفت از این شرایط مستلزم همکاری مردم و اصناف است.

به گزارش شهریاران به نقل از ایرنا، آذربایجان شرقی در ماه های نخست شیوع کرونا در وضعیت مناسبی در مقایسه با بسیاری از مناطق دیگر کشور قرار داشت و شیب ابتلا به این بیماری مرگبار در آن کند بود، اما از تیر ماه به این طرف وضعیت دیگرگونه شد و ضمن اینکه شیب شیوع ویروس در این استان تند شد، آمار بستری ها و مرگ و میر ناشی از آن نیز سیرصعودی یافت.
کارشناسان محلی با اشاره به وضعیت بحرانی کرونا در آذربایجان شرقی می گویند هر چند مردم کلان شهر تبریز در رفتارهای روزمره خود استفاده از ماسک را رعایت می کنند، اما بی توجهی به رعایت فاصله اجتماعی و ساده انگاری در مواجهه با ویروس، موجب افزایش شمار مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا در استان شده است.
آنان معتقدند که کنترل ویروس کرونا، مستلزم رعایت دقیق و همه جانبه همه اصول بهداشتی اعم از استفاه از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستن دست هاست، در حالی که اغلب مردم بر این تصورند که توجه به یکی از این اصول برای مقابله با کرونا کفایت می‌کند.
از سوی دیگر توزیع نامتوازن درصد رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح آذربایجان شرقی نیز از دلایل دیگر افزایش آمار مبتلایان، بستری ها و فوتی های ناشی از این بیماری در این استان است به این معنا که در کلان شهر تبریز، رعایت اصول بهداشتی در مناطق حاشیه ای چندان رعایت نمی شود؛ این امر در خصوص شهرستان های ۲۱ گانه استان نیز صادق است و مردم بی توجه به شیوع کرونا مانند دوران قبل از شیوع آن در اجتماعات شرکت می کنند.
همچنین گفته می شود اصناف، نقش اصلی را در کمک به مدیریت شیوع کرونا در آذربایجان شرقی دارند؛ مشاهدات خبرنگار ایرنا حاکی است که در کلان شهر تبریز، نحوه تعامل مردم با کرونا در هنگام حضور در رستوران ها و کافی شاپ ها و نیز مجتمع های تجاری هیچ تفاوتی با دوران قبل از شیوع کرونا ندارد.
در واقع همزیستی شهروندان با ویروس کرونا و جدی نگرفتن خطر آن برای سلامتی خود و پیرامونیان، دلیل اصلی رسیدن وضعیت شیوع این بیماری در آذربایجان شرقی به نقطه بحرانی است؛ اتفاقی که هزینه های جانی و مالی سنگینی را بر مردم و دستگاه سلامت تحمل می کند.
وضعیت بحرانی است
قایم مقام دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این باره گفت: وضعیت آذربایجان شرقی در چند ماه اخیر قرمز بوده و روز به روز هم بدتر می شود.
علی اکبر طاهر اقدام افزود: وضعیت استان از نظر شیوع کرونا بحرانی است.
وی اضافه کرد: از آغاز شیوع کرونا به طور متوسط روزانه ۸۵۰ نفر بستری کرونایی در بیمارستان های داشتیم که این رقم اکنون به یکهزار و  ۱۰۰ نفز افزایش رسیده است.
وی ادامه داد: تعداد فوتی ها نیز به تبع افزایش بستری های کرونایی در استان رو به افزایش است.

 

شناسه خبر : 5951122

فعلا نظری برای این خبر ثبت نشده است.