نیر محمدی نیر محمدی
-
0
مطالبات مردمی خیابان آخر عباسی تبریز؛

مطالبات مردمی خیابان آخر عباسی تبریز؛

پنجشنبه 30 بهمن 99

ما هم شهروند تبریزی هستیم

به گزارش شهریاران، آسفالت های رنگ و رو رَفته کوچه پس کوچه ها و چاله های گود شده پر از آب به هنگام بارش ها و آب های سطحی، انباشته شدن زباله های سر خیابان های بدون سطل زباله یا با زباله دور از دسترس اهالی، نبود فضای سبز، پارک محله ای، ترافیک پر سر و صدای ناشی از توقف های دوبله و گاه سوبله وانت بارها یا نیسان های میوه فروشی، پیاز، سیب زمینی، و ......، نبود امکانات رفاهی و ورزشی، نبود آرامش و آسایش، آمار بالای جان باختگان یا آسیب دیدگان ناشی از سیلاب و زلزله و ....، اقامتگاه های غیر مجاز احداث شده در حریم رودخانه ها و سکونت غیر مجاز ۲۵ درصد از جمعیت شهری در مناطق حاشیه نشین؛ از واژه های نام آشنای بافت های حاشیه نشین است که در بازه های متعدد از زمان، به ویژه در ایام انتخابات و اندکی مانده به آن در تیترهای به یادگار مانده از نامزدهای هر دوره انتخاباتی، بخشی از تراژدی های پایان ناپذیر مشکلات و معضلات اهالی دردمند و ساکنان مجبور به زندگی در چنین مکان های پرخطر و آسیب پذیر است. چرا که اگر در هر دوره از انتخابات، اگر یک مورد اندک از این وعده وعید های سر خرمن و شعارهای انتخاباتی مرتبط با این مشکل حادث شده، و به یادگار مانده از سال ۱۳۵۰ در تبریز، محقق می گشت و برنامه مدوّن و راهبردی برای این مناطق تدوین و تنظیم می شد، حال این همه دغدغه از ریسک و خطر پذیری این مناطق از مخاطرات طبیعی و غیر طبیعی نیز مهمان دل ساکنان این منطقه و متخصصان مجرّب حوزه شهری نمی گشت و این تراژدی غمین رنگ پایان به خود می گرفت. خیابان عباسی تبریز و کوی آیت اللّه طالقانی از جمله بخش های واقع شده در بافت حاشیه نشینی است که بررسی و برطرف سازی مشکلات و معضلات زیستی، رفاهی، اجتماعی و فرهنگی آن جزو حلقه های مفقوده شهری گشته است. در این خصوص برای تبیین معضلات این منطقه شهری از تبریز، در راستای انعکاس مطالبات مردمی این نقطه از شهر، گفت وگویی با اهالی این خیابان و کوی انجام می دهیم، جزئیات بیش تر را از زبان ساکنان این منطقه می شنویم.

نماینده منتخب و عضو هیئت امنای پایگاه مقاومت شهید نظر وند در تبیین بیش تر مشکلات این خیابان، مشکل اساسی و اصلی این منطقه را بی توجهی به ساماندهی مسیر چای کنار دانسته، و ادامه می دهد: برطرف سازی این مشکل چندین ساله، منجر به کم شدن نارضایتی های مردم نسبت به مدیران و مسؤولان شهری و اذیت های ساکنان این منطقه می شود و مانع از هدر رفت سرمایه های ملی و هزینه های شهرداری می گردد. منتهی مدیران و مسؤولان شهری نسبت به این موضوع بی توجه هستند و نمونه ای از این بی توجهی ها، کار گذاشتن لوله فاضلاب و احداث چندین مسکن بر روی آن است که به هنگام وقوع یک سیلاب، خانه های ساخته شده در بستر این رود، ویران می شود و چندین نفر از شهروندان ساکن در این منطقه نیز، جان خود را از دست می دهند و فاضلاب کار گذاشته شده در آن، به جای طی مسیر درست خود، راهی منازل اهالی و کوچه پس کوچه های این نقطه از شهر می گردد. 

این شهروند سالمند با تکیه به دیوار پشت سرش، ادامه می دهد: در هر بار پیگیری و مراجعه به شهرداری، مسیر چای کنار را یک معضل منطقه و هزینه بر خطاب می کنند و فقط به نصب بنر و پلاکارد به هنگام سیلاب اکتفا می کنند که سریعاً منطقه را خالی کنید. حال شما قضاوت کنید که کدام عقیل سلیم به هنگام جاری شدن سیل در شهر، قبول می کند و می تواند که در عرض یکی، دو ساعت منزل خود را خالی و رها کند؟!... این در حالی است که با هزینه کم، یک برنامه ریزی درست و اندکی دقت می توانند محدوده آن را ساماندهی و دیوار کشی نموده، و یک حصار ایمن در مقابل سیل ایجاد نمایند.

این شهروند تبریزی ساکن در منطقه حاشیه نشین با اظهار بر این که، ما هم شهروند تبریز هستیم و انتظار داریم محیط ما هم، تمیز باشد، ضمن انتقاد از بی توجهی مدیران شهری نسبت به تنظیف روزانه یا حداقل یک روز در میان آن، متذکر می شود: اغلب ساکنان این منطقه سالمند و بیمار هستند و توانایی حمل زباله های خود تا سر خیابان را ندارند و در این راستا از شهرداری چندین بار است که درخواست کردیم تا بنا به وضعیت این خیابان دو طرفه کم پهنا که اغلب سر توقف ماشین در ۲ طرف آن، شاهد مشاجره ها، نزاع ها و بگو مگو های متعدد در این منطقه هستیم، یک ماشین شهرداری از نوع نیسان را به این منطقه اختصاص دهند تا حداقل یک روز در میان، زباله های اهالی، به ویژه، سالمندان و بیماران را جمع کنند. منتهی در هر بار مراجعه و درخواست، به ما گفته اند که حجم کاری مان زیاد است و نمی توانیم.

شهروند دیگری که او هم کم سن و سال نیست، با نشان دادن آب جمع شده در گوشه ای از خیابان بدون جوی، آبرو و باران گذر، ادامه می دهد: مشکل این منطقه زیاد است و با وجود پرداخت مالیات، عوارض و جریمه و ... انگار جزو شهروندان این شهر نیستیم. چون اگر بودیم این همه مشکل نداشتیم، ما نیز دوست داشتیم در منطقه بالانشین زندگی کنیم و رنگ زندگی ببینیم. منتهی از سر جبر روزگار و معیشت ناکافی و نبود درآمد کافی مجبور به زندگی در چنین شرایطی هستیم، این وضعیت خیابان های ماست، نه آسفالت درست حسابی داریم، نه خط کشی و تابلوی توقف ممنوع در خیابان، نه پاکبان، نه سطل زباله متناسب به جمعیت محلی و منطقه ای، نه آبرو و جوی کم عرض مختص گذر آب، نه کانال کشی و نه حصاری و نه رفاهی، نه آنتن دهی خوب، نه پارک محلی و نه فضای سبزی و نه زندگی؛ یک جدول کشیدند و ۲۰ سانتی متر از عرض کوچه و خیابان را هم کم کردند و بر مشکل عبور و مرور اهالی و تردد خودروهای شان افزودند. حداقل این مسیر چای کنار - باغمیشه را ساماندهی کنند که چندین سال است، آن را در نیمه راه، رها کرده اند. کارمان شده فقط افتادن در فرونشست های سطح خیابان و کوچه پس کوچه ها، پرش روی آن ها و مراجعه به مکانیکی و فنرسازی، نگرانی از وقوع سیلاب و از دست دادن چند شهروند در آن و ویرانی های خانه های شان، ما هم انسانیم و گفته اند بنی آدم اعضای یکدیگرند، نه مایه آزار یکدیگرند!!

در ادامه صحبت های این شهروند،  دیگر عضو هیئت امنا با نشان دادن نامه های متعدد و درخواست های مکرر از شهرداری منطقه ۵ تبریز، اظهار می دارد: شهرداری به دنبال ایجاد چمن و پارک مصنوعی و چند مترمربع فضای سبز در بعضی از نقاط شهر است. در حالی که ما در این منطقه، ۲، ۳هکتار فضای سبز داریم که نیازمند احیاست و با احیای آن می تواند یک پارک متناسب با نیازهای شهروندان این منطقه ایجاد کند. منتهی بی تفاوت است و این منطقه را نمی بیند، افزون بر این فضا، این خیابان در قسمت انتهایی خودش که بهتر است از آن بازدید کنید، فضای خوب برای ایجاد پارکینگ دارد که با احداث و کارآفرینی برای یک یا ۲ نفر نگهبان از اهالی این منطقه، می تواند مشکلات ناشی از توقف های شبانه و سرقت های احتمالی را برطرف سازد و رنگ آرامش به این منطقه بپاشد. منتهی باز هم درخواست های مان، بی جواب مانده است. جالب است وقت رأی گیری همه به این منطقه هجوم می آورند و می گویند فلان طرح ها را اجرا می کنیم و همه مشکلات تان را برطرف می سازیم. منتهی بعد رأی گیری ما می مانیم و خودمان، این همه مشکل و معضل.

وی در پایان این گفت وگو؛ احیای فضای سبز حذف شده قبلی و برطرف سازی معضلات اجتماعی حادث شده از حذف این فضا با تجهیز امکانات تفریحی، ایجاد پارکینگ خودرو در کنار فضای سبز تحت تملک شهرداری منطقه ۵، 
حصار و دیوارکشی محدوده طالقانی یا مسیرگشایی دوکمال، حمل زباله با خودروی کوچک از نوع نیسان، جاروکشی خیابان از ابتدا تا انتهای پشت آذرساتراپ، روکاری مجدد خط کشی ممتد خیابان، ساماندهی و برطرف سازی مشکل ترافیک ۱۲ متری با نصب یک تابلوی توقف ممنوع یا حداقل توقف ممنوع در ساعت معین، آسفالت کامل و برطرف سازی خورندگی های  مشهود و متعدد در سطح این خیابان، جمع آوری سگ های ولگرد و ساماندهی خانه های بنا شده در بستر و حریم این رودخانه را از جمله مطالبات اهالی این منطقه اعلام کرده، و ادامه می دهد: اگر این مطالبات محقق شوند، حداقل، شنوای فریادهای برو جلو، یا برو عقب، یا بایست تا رد شوم، چند خانه در آخر عباسی در سیل فلان روز و تاریخ و از دست دادن چند شهروند از اقشار محروم و کم درآمد نخواهیم بود.

شناسه خبر : 4899785

فعلا نظری برای این خبر ثبت نشده است.