مهناز وهابی مهناز وهابی
-
0
آزمایش موفق شربت ضد کرونا در ۲ بیمارستان آمل

آزمایش موفق شربت ضد کرونا در ۲ بیمارستان آمل

دوشنبه 30 تیر 99

پژوهشگران آملی در طرحی پژوهشی موفق به تولید شربت ضد کرونا شدند که نتیجه استفاده از این شربت در درمان ۲۹۰ بیماری کرونایی موثر بوده است.

به گزارش شهریاران به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز مازندران، پژوهشگران و پزشکان متخصص عفونی و داروساز شهرستان آمل در طرحی پژوهشی موفق به تولید شربتی شدند که بکارگیری آن در کاهش عوارض کووید ۱۹ بر ۲۹۰  نفر مبتلا به این ویروس موثر بوده است.

این شربت که با نام  استاپ سیویر در یک شرکت داروسازی کشور در حال تولید آزمایشی است.


تاثیر مثبت مصرف شربت بر روی ۲۹۳ بیمار کرونایی درآمل
به گفته سرپرست علمی این گروه پژوهشی در این پژوهش، پزشکان متخصص حوزه‌های مختلف پزشکی از جمله عفونی، ریه، داروسازی و پرستاران و همچنین گروه محققان برای ثبت علائم ونیز تهیه وتکمیل پرسشنامه همکاری کردند.


دکتر فرامرز معماری گفت: اجرای این طرح تحقیقاتی از نیمه نخست اسفندماه پارسال و به دنبال شیوع موج نخست بیماری کرونا آغاز شد و پس از چندین ماه کار تحقیقاتی و پژوهشی شربت " استاپ سیویر" تولید شد.


او افزود: برای اطمینان و صحت از تاثیر آن، ابتدا اعضای این گروه برای آزمایش ومصرف شربت داوطلب و پس از آن اطرافیان این تیم تحقیقاتی نیز استفاده کردند و با مثبت شدن نتایج و تاثیر مثبت اهمیت بسیار بالای تولید شربت به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان آمل معرفی تا زمینه موافقت واجرای طرح درسطح بیمارستان‌های شهرستان فراهم شود.


سرپرست علمی این تیم تحقیقاتی وپژوهشی ادامه داد، در ابتدا حدود ۲۹۳ بیمار کرونایی با شرایط‌های متفاوت جسمی انتخاب که به تعدادی از آن‌ها مصرف شربت جدید توصیه و همزمان بیماران کرونایی دیگر شربت تجویز نشد، که نتایج‌های به دست آمده نشان داد، بیماران کرونایی که از این شربت استفاده کردند، در کمتر از ۴۸ تا ۷۲ ساعت به شرایط عادی برگشتند.


دکتر معماری درخصوص میزان تولید و مراحل اخذ مجوز‌های لازم از سوی وزارت بهداشت ودرمان نیز گفت: وظیفه این گروه در گام نخست جنبه علمی ونظارت دقیق بر مراحل اجرای فرایند این کار تحقیقاتی و پژوهشی هست که خداروشکر با موفقیت همراه بوده و تولید این شربت نیز هم اکنون به مقدار مورد نیاز در یکی از شرکت‌های داروسازی کشور براساس توافق‌های اولیه درحال انجام هست.


او بیان کرد، مراحل اداری مربوط به اخذ مجوز از سازمان غذا ودارو وزارت بهداشت ودرمان درحال انجام هست و امیدواریم که با توجه به شیوع بالای این بیماری در کشور، با موافقت سریع این وزارتخانه برای تولید انبوه انجام شود.

 

مرگ بیماران کرونایی صفر شد
در همین حال یک متخصص بیماری عفونی در یکی از بیمارستان‌های مجری توزیع شربت" استاپ سیویر" گفت: طرح پژوهشی که این تیم با تجربه و مجرب شروع کرده بود در راستای طرح پژوهشی متوقف کردن شیوع ویروس کرونا برای بیماران مبتلا بوده که سازمان جهانی بهداشت و نیز وزارت بهداشت و درمان از همه متخصصان و فعالان این حوزه‌ها درخواست همکاری کرده بودند.


دکتر ملکی افزود: خوشبختانه نتایج مصرف این شربت در بیماران کرونایی با وضعیت حاد در یکی از بیمارستان‌های مجری طرح در شهرستان آمل، در کمتر از ۳ روز جواب مثبت داده و همه علائم در بیمار که رفع تب، سردرد، بدن درد وحتی مشکل تنفسی بوده کاملا برطرف و از بیمارستان ترخیص شده بودند.


او عنوان کرد، که کارعلمی وتحقیقاتی این گروه پزشکی شهرستان آمل، قرار است در قالب مقاله در مجلات معتبر اروپایی چاپ شود.


کد اخلاقی برای تولید شربت " استاپ سیویر"

رییس شبکه بهداشت ودرمان شهرستان آمل هم درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری صداوسیما، گفت، از سوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، طرح تحقیقاتی بررسی شرایط شربت " استاپ سیویر" بر روی بیماران کرونا که درمعاونت پژوهشی وکمیته پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی استان تائید شده و حتی کد اخلاقی نیز گرفته بود، به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان ابلاغ شد.

دکتر فرامرز اکبری افزود: بر اساس پروپوزال ارائه شده بر روی بیماران در دو بیمارستان سطح شهرستان که بیماران کرونایی پذیرش وبستری بودند، اجرا وخوشبختانه نتایج آن نیز مثبت اعلام شده بود.

 

در صورت تایید این دارو امکان عرضه آن در بازار وجود دارد

 

دکتر مجید سعیدی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز درباره روند دریافت مجوز بکارگیری گسترده این شربت گفت: مراحل اداری ثبت این شربت در وزارت بهداشت ودرمان باید طی شود و پس از  تایید سازمان غذا و دارو در بیمارستان های کشور بکار گرفته می شود.

شناسه خبر : 1086716

فعلا نظری برای این خبر ثبت نشده است.