نیر محمدی نیر محمدی
-
0
حقوق شهروندی، مسئولیت پذیری

حقوق شهروندی، مسئولیت پذیری

پنجشنبه 27 شهریور 99

مسئولیت پذیری، مفهومی است که انسان‌ها همواره در زندگی فردی و اجتماعی خود با آن ارتباط دارند. انسان به لحاظ گستره وسیع ارتباط خویش، مسئولیت پذیری زیادی در حوزه های مختلف دارد.

 به گزارش شهریاران به نقل از شهریار، حوزهای مسئولیت‌پذیری انسان می تواند در ارتباط با خالق خویش، در ارتباط با خانواده، جامعه و محیط زیست تعریف گردد که نسبت به هر یک دارای مسئولیت بوده و وظیفه ای بر عهده دارد. رشد و کمال انسان چه از لحاظ روحی و فردی و چه از لحاظ اجتماعی به مسئولیت پذیری او ارتباط دارد؛ زیرا اهتمام افراد نسبت به اداره و مدیریت امور و واکنش مسئولانه نسبت به پدیده های پیرامون خویش، رشد اخلاقی و انسانی را در بر خواهد داشت و همچنین به لحاظ افزایش رفاه اجتماعی و تسکین روانی افراد جامعه فوق العاده تأثیرگذار خواهد بود.

در جامعه نیز اشخاص مسئولیت پذیر به علت پاسخگو بودن قابل اعتمادترند و جلب اعتماد دیگران یکی از زمینه های مهم پیشرفت و بهتر شدن زندگی است؛ بنابراین مسئولیت پذیری عامل مهمی برای تسریع روند پیشرفت‌های فردی و اجتماعی است و همچنین بر اعتبار، احساس ارزشمندی و عزت نفس افراد می افزاید.

تعریف مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیر بودن یعنی پاسخگو بودن در برابر خودمان، کسی یا چیزی مسئولیت پذیری به عنوان یک الزام و تعهد درونی از سوی فرد برای انجام مطلوب همه فعالیت‌هایی که بر عهده او گذاشته شده است، تعریف می‌شود که از درون فرد سرچشمه می‌گیرد. فردی که مسئولیت کاری را بر عهده می گیرد، توافق می‌کند که یکسری فعالیت‌ها و کارها را انجام دهد یا بر انجام این کارها توسط دیگران نظارت داشته باشد. |

یک فرد بااخلاق مسئولیت کارها و پاسخگویی در برابر آنها را به عهده می گیرد. افرادی که مسئولیتی را قبول می‌کنند کارهای خود را به موقع و با تمام تلاش انجام می‌دهند و در صورتی که در کار خود اشتباه کنند با تمامی سعی خود در اصلاح آن می کوشند. مسئولیت پذیر بودن افراد جامعه یکی از ویژگی های مثبت آن جامعه محسوب میشود

مسئولیت پذیری نسبت به والدین

هر فردی نسبت به پدر و مادری که او را متولد کرده و رشد داده مسئول است. او باید به آنها احترام بگذارد و نسبت به کسب رضایت ایشان بکوشد.

 مهم ترین وظایف فرزندان نسبت به والدین به طور اجمال عبارت اند از:

1.احسان و نیکی به والدین

 ٢. احترام به والدین

فرزندان همواره باید احترام والدین را نگه دارند و به آنها اهانت نکنند، به ویژه زمانی که آنها به سن پیری رسیدند با آنها مدارا کرده و با محبت با آنها رفتار کنند.

 ٣. تشکر و سپاسگزاری از والدین

۴. پرهیز از اذیت و آزار والدین و عاق ایشان

ه. حفظ آبرو و حیثیت پدر و مادر

6. استغفار و دعا برای والدین در زندگی و پس از مرگشان

امروزه بیش از هر زمان دیگر، والدین و فرزندان محتاج خوشایندترین نگرش‌ها نسبت به یکدیگر و یا صمیمی ترین و محبت آمیز ترین رابطه ها با یکدیگرند، تقویت رابطه ها و غنی کردن روابط محبت آمیز میان والدین و فرزندان، بیشترین تاثیر را در کاهش تنش های خانوادگی و اضطراب های فردی به همراه دارد و زمینه سلامت و شخصیت و بهداشت روان اعضای خانواده را فراهم آورده و تضمین کننده سلامت و سعادت تعالی جامعه است.

مسئولیت پذیری نسبت به نسل آینده

نگاه جدید به زندگی و مسئولیت پذیری در برابر نسل های آینده در قبال آنچه بشر امروزه انجام می‌دهد، تعریف جدیدی است که به واکاوی بیشتر نیاز دارد؛ اما بیشتر از بقای زیستی ساده انسان، سطحی از مسئولیت بشر امروزی در قبال نسل های آینده وجود دارد که حفظ عناصر اساسی آن چیزی است که حیات انسانی را تشکیل می دهد.

مسئولیت اجتماعی فردی، اساس مسئولیت اجتماعی گروهی است زیرا یک اجتماع از افراد تشکیل شده است و در نتیجه فرهنگ مسئولیت اجتماعی را مشخص می کند. افراد از نظر اجتماعی مسئولیت پذیرتر شده و در واکنش به این اجتماعها باید برای برآوردن نیازهای افراد، مسئولیت پذیری بیشتری پیدا کنند.

سازمان بین المللی استاندارد (ISO) عنوان می کند: «در پی افزایش جهانی شدن، ما نه تنها نسبت به آنچه می‌خریم هوشیارتر شده ایم، بلکه نسبت به نحوه تولید محصولات و خدماتی که دریافت می کنیم نیز آگاهی بیشتری پیدا کرده‌ایم. محصولاتی که از نظر محیطی مضر هستند، کار کودکان، محیطهای خطرناک کاری و سایر شرایط غیرانسانی نمونه‌هایی از مسائل و مشکلاتی هستند که مطرح می شوند. همه سازمان‌ها و شرکت‌ها که به دنبال سود و اعتبار طولانی مدت هستند کم کم متوجه می شوند که باید مطابق با هنجارهای درست عمل کنن.»

افرادی که مسئولیت اجتماعی دارند مانند ngo ها از شرکت‌ها و سازمان‌ها تقاضا دارند که  مسئولیت پذیری اجتماعی بیشتری در برابر آیندگان پیدا کنند.

هر جامعه زندگی خود را دارد که همیشه در حال تغییر است؛ و هر کدام از ما می توانیم به طرق مختلف در این تغییر شرکت داشته باشیم، مثلا شرکت در تمیز کردن خیابانی که در آن زندگی می کنیم، یا شرکت در برگزاری مراسم‌ها در محلات و حفظ ارزش‌ها برای نسل‌های بعد، کارهای خیریه برای مشکلات و مسائل مهم اجتماعی و ...

منابع طبیعی نیز ثروتی است که طبیعت برای استفاده انسانها فراهم ساخته است و عامل انسانی، در پدید آمدن آن نقشی ندارد. از بین بردن منابع طبیعی و آلوده ساختن محیط زیست، یکی از بزرگترین مشکلات عصر حاضر است که زندگی بشر را در حال و آینده به خطر می‌اندازد. به عقیده دانشمندان، بیشتر نابسامانی‌های طبیعی مانند سیل‌های پیشروی آب دریاها، کاهش سفره‌های زیرزمینی و آسیب پذیری لایه اوزن، به علت نابودی و آلودمسازی محیط زیست است. محافظت از منابع طبیعی و محیط زیست، از مهم ترین مسائل اخلاقی، اقتصادی به شمار می‌رود که باید در حفظ و نگهداری آن برای نسل آینده کوشید.

هنگامی که فردی احساس مسئولیت کند، دیگر لزومی ندارد که دیگران به او بگویند که در هر موقعیتی چگونه عمل نماید. افراد در نتیجه توجه به مقررات، ارزیابی تجربه‌های خویشتن و رسیدن به نتیجه‌گیری‌های واقع گرایانه آن تجربه‌ها، الگوی رفتاری مناسبی را اختیار می کنند.

شناسه خبر : 4693071

فعلا نظری برای این خبر ثبت نشده است.