نیر محمدی نیر محمدی
-
0
قول تملک باباخان مثل ارفع الملک نشود!

قول تملک باباخان مثل ارفع الملک نشود!

یکشنبه 21 اردیبهشت 99

طی ۲۰~ ۳۰ سال اخیر بخشی از خانه باباخان تخریب شده بود!

گفتگوی شهریاران با احد نژاد ابراهیمی در خصوص خانه تاریخی باباخان

 مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی با اشاره به منطقه باباخانلو که در دوره قاجار محل زندگی فردی عیار به همین نام  بوده تشریح کرد:
 حدودا از سالهای ۶۹~۷۰ به بعد، با تفکیک بخشهایی از خانه باباخان و تقسیم بین ورثه بخشی از این خانه تاریخی تخریب شد. سردر خانه باباخان در میراث فرهنگی ثبت شده بود، مشمول تمام قوانین و مقررات بوده و شماره ثبت داشت.
وی با اشاره به طرح توسعه، احداث خیابانی بنام شهید خلیلی که از خیابان استاد جعفری هم گذر می کند، تشریح کرد:
طبق نقشه های طرح اصلی مسیر احداث خیابان مسیر دیگری بوده است اما بنا به ممانعت یکی از مالکان از فروش زمین، مسیر طرح عوض می شود! بر همین اساس بخشی از ضلع شرقی این خانه و حریم شرقی خانه (و نه سردر) تخریب می شود که در حال حاضر کاملا جدا از بافت خانه، فقط یک سردر و هشتی باقی مانده است. متاسفانه عملیات تخریب اخیر پیرامون خانه باباخان توسط لودرها و ماشین آلات سنگین آسیب هایی به حاشیه های سردر وارد کرده است.
احداث خیابان و جدول گزاری منجر به تخریب  خانه باباخان شده است.
سردر صرفا یک پوسته آجری نیست!
نژاد ابراهیمی در خصوص مفهوم سردر خانه های تاریخی تشریح کرد:
زمانی که سردر یک اثر تاریخی به ثبت می رسد، منظور صرفا پوسته آجری سردر نیست بلکه این  پوسته آجری الزاماتی دارد که شامل ورودی، دالان و هشتی هم می شود و منظور از سردر تمام این فضاهاست.
به عنوان مثال در مساجد سالم ماندن سردر زمانی معنا پیدا می کند که مقبره هم تخریب نشده باشد‌. و در این خانه هم ادعای سالم ماندن سردر بی معنی و اشتباه است چرا که بخشی از حریم شرقی خانه در پی احداث خیابان و جدول گزاری کاملا تخریب شده است که در تصاویر هم کاملا مشخص است.

به گزارش شهریاران با توجه به قول شهردار محترم تبریز در رابطه با خانه ارفع الملک، حدود ۳ سال از این وعده می گذرد اما هنوز در این خصوص اقدامی انجام نپذیرفته است. 
در حال حاضر ایرج شهین باهر وعده تملک خانه باباخان را نیز داده است، امید است قول تملک باباخان مثل ارفع الملک نشود!

ارزش این بنای تاریخی در طرح توسعه نادیده گرفته شده
حریم منظری خانه هم مخدوش می شود!
وی ضمن اظهار تاسف نسبت به نادیده گرفتن ارزش این بنای تاریخی افزود:
شنیده ها از اهالی منطقه حاکی از اجرای طرح توسعه و ساخت برج ها و مجتمع های بلندمرتبه ۳۰ طبقه ای در فاصله ۲۰~۳۰ متری، بدون در نظر گرفتن حریم منظری با خانه باباخان است. عملیات گود برداری هم انجام شده و پس از اتمام اجرای طرح حریم منظری خانه هم مخدوش خواهد شد که باید از همین الان تدابیری اندیشیده شود.
نژاد ابراهیمی قدمت و ندرت را دو بحث مهم در زمینه میراث فرهنگی مطرح نمود و تشریح کرد:
 خانه باباخان مربوط به دوره قاجار است و از لحاظ ندرت هم واقعا بنای مهمی بود.
تبریز فقط یک هسته تاریخی مرکزی نیست!
وی افزود:تبریز یک هسته تاریخی دارد که داخل حصار نجفقلی خان و محدوده و پیرامون آن شامل مسجد جامع، مسجد کبود و ارگ علیشاه و بافت خانه های موجود در آن منطقه می شود، اما تبریز فقط این هسته تاریخی مرکزی نیست!
تبریز تمدن عظیمی است که نزدیک به ۳۰۰ سال پایتخت بوده است و الزاماتی داشته است که شامل شنب غازان، جمشید آباد، خلعت پوشان، اهراب، چرنداب و محدوده امامیه و ... است که در این مناطق هم به ندرت آثاری دیده می شود.
برای اینکه زنجیره آثار تاریخی در تبریز گسسته نشود باید همان آثار نادر را هم ارزشمند دانست و محافظت کرد، مثل خانه باباخان که به تبریز دوخته شده است و این نشان می دهد که گسترش اثرات باارزش فرهنگی حتی در اطراف تبریز هم اتفاق افتاده است. جای تاسف است که طرح های توسعه این اثرات را سلب کرده و حریم خانه ها به راحتی تخریب می شود.

 

عکاس : ائلناز عفاروند

شناسه خبر : 4031807

فعلا نظری برای این خبر ثبت نشده است.