نیر محمدی نیر محمدی
-
0
مسؤول کمیته هنرهای رزمی سواره فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران و مربی رسمی فدراسیون جهانی:

مسؤول کمیته هنرهای رزمی سواره فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران و مربی رسمی فدراسیون جهانی:

سه شنبه 28 بهمن 99

آذربایجان شرقی، می تواند میزبان شایسته ای برای برگزاری مسابقات آسیایی هنرهای رزمی سواره باشد

علی قورچیانی؛ مسؤول کمیته هنرهای رزمی سواره فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران و مربی رسمی فدراسیون جهانی در گفت‌وگو با شهریاران نیوز، در خصوص چگونگی و کیفیت برگزاری اولین دوره آموزشی آشنایی با هنرهای رزمی سواره در آذربایجان شرقی، با اظهار بر این که بالأخره بعد از چند ماه تأخیر ناشی از کرونا، این مهم در این استان اتفاق افتاد، می گوید: خوشبختانه به همت و برنامه ریزی هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی، در جهت استعداد یابی و شناسایی پتانسیل های باشگاه های فعال در این حوزه، اولین دوره آموزشی آشنایی با هنرهای رزمی سواره در طول ۲ روز در مجموعه هایی دارای دسترسی آسان و امکانات اسبی برگزار شد و خوشبختانه در مدت این ۲ روزی که فرصت داشتیم در کنار برگزاری دوره های آموزشی، از مجموعه های فعال در این حوزه، بررسی و شناسایی شدند.

وی در همین راستا، مجموعه سوارکاری خجسته را از مجموعه‌های دارای پتانسیل های خوب خوانده، و ادامه می دهد: این مجموعه به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود و امکانات اسبی و دسترسی آسان دارای پتانسیل های خوب است و امیدواریم به شکل مدوّن و مستمر این دوره های آموزشی را تداوم بخشیم.

استاد قورچیانی در پاسخ به چگونگی ارزیابی استعدادها و ظرفیت های آذربایجان شرقی و تبریز در حوزه اسب سواری متذکر می شود: شاید تا قبل از استفاده اسب های بومی در هنرهای رزمی سواره، اسب های بومی ما تعریف ورزشی نداشتند. اما در این مدت فرصتی حاصل شد تا با بررسی وضعیت و امکانات اسبی مجموعه های فعال در این عرصه، بر این پتانسیل متمرکز شویم. زیرا همان گونه که واقف هستید این رشته در مقایسه با سایر رشته های ورزشی پر هزینه، کم هزینه است و با بهره مندی از اسب های بومی می توان به راحتی در سطوح ملی و بین المللی مطرح شد و این استان نیز، اسب های خوبی دارد و می تواند جایگاه خوبی در سطح کشور، و در آینده نزدیک در سطح جهانی مطرح گردد.

مسؤول کمیته هنرهای رزمی سواره فدراسیون سوارکاری جمهوری اسلامی ایران در ادامه در پاسخ به این که آیا آذربایجان شرقی پتانسیل و آمادگی لازم برای میزبانی مسابقات آسیایی هنرهای رزمی سواره را دارد یا نه؟، ابراز می دارد: ما موافقت میزبانی اولین دوره از مسابقات آسیایی هنرهای رزمی سواره را از فدراسیون جهانی گرفته ایم و اتفاقاً خود فدراسیون هم راغب است تا استان های دارای ساختار میزبانی را شناسایی کند و بهترین شان را انتخاب کند. در این راستا جای یادآوری دارد که قبل از آمدنم به تبریز برای برگزاری این دوره های آموزشی، اطلاعات آن چنانی در مورد زمینه ها و زیربناهای لازم برای برگزاری این مسابقات را نداشتم. اما هم اکنون با بررسی، شناسایی و بودن در تبریز می توانم به یقین بگویم که این استان می تواند  میزبان شایسته ای برای برگزاری مسابقات آسیایی هنرهای رزمی سواره باشد و امیدواریم که این امر مهم اتفاق بیفتد و آذربایجان شرقی بتواند برگزار کننده و میزبان مسابقات آسیایی هنرهای رزمی سواره باشد.

وی در این همین راستا با بیان این که در حقیقت وقتی یک استان، شهرستان یا مجموعه ای کوچک به نمایندگی از یک کشور، پرچمدار و‌ میزبان برگزاری یک رویداد ورزشی می شود، ادامه می دهد: ما ایرانیان همواره به میزبانی خودمان بالیده ایم و واقف هستید که منظور از میزبانی یک رویداد ورزشی، پذیرایی، شام و نهار صرف نیست و ما با برگزاری یک مسابقه یا فستیوال ورزشی، ادب، نزاکت، احترام و پتانسیل های خوب ایرانی ها و فرهنگ غنی ایرانی بودن مان را به نمایندگان دیگر کشورها نشان می دهیم و در این مجال، فرصت خوبی است تا بنده به تبریزی ها و آذربایجانی ها تبریک بگویم و از آن ها تشکر کنم. چون با نظر به سفرهایی که داشته ام می توانم به جرئت بگویم که این شهر، در کنار داشتن اسب ها، زمین ها و مهمان نوازی های خوب اَش، یکی از تمیزترین شهرهایی بوده است که دیده ام و همین نکته می تواند یک انگیزه مهم برای انتخاب این شهر به عنوان میزبان این دوره از مسابقات آسیایی برای نشان دادن ادب، نزاکت، اسب های خوب، میزبانی و پذیرائی و فرهنگ غنی ایرانی بودن مان به شرکت کنندگان خارجی این مسابقات باشد. 
مربی رسمی فدراسیون جهانی در پایان در پاسخ به بود یا نبود پیشنهاد و توصیه برای مسؤولان و متولیان ورزشی این رشته، اظهار می دارد: هر کاری نیازمند مدیریت و برنامه ریزی است و برنامه ریزی و مدیریت ورزش های رزمی سواره نیز، بر دوش هیئت های مربوطه است و فعالان و ورزشکاران این حوزه، هر چقدر با هیئت های سواری هماهنگ تر باشند، نتیجه بهتری نیز از جهت پیشرفت، رشد و آموزش خواهند داشت و امیدواریم این اتفاق بیش از پیش در این شهر و استان رخ دهد و در عرض کم تر از یک سال، نتایج خوب اَش را نشان دهد.
وی در پایان، در پاسخ به تعداد هنرآموزان و فراگیران این دوره آموزشی، اعلام می دارد: در این ۲ روز، حول و حوش ۱۳، ۱۲ هنرجو از میان بانوان و مردان داشتیم. جای یادآوری دارد که در این رشته ورزشی، بحث تفکیک جنسیتی مطرح نیست و آنان می توانند به رقابت با یکدیگر بپردازند و در سطح رقابت های باشگاهی، ملی و حتی بین المللی مطرح گردند و امیدواریم هنرآموزان و ورزشکاران این شهر و استان نیز به نحو احسن رشد یابند و ریزش کم داشته باشند و تعدادشان بیش تر از پیش شان گردد.

شناسه خبر : 4307466

فعلا نظری برای این خبر ثبت نشده است.